paşa yaşam merkezi masaüstü reklam sağ taraf 1

Ekonomi

İŞÇİLER GEÇİNEMİYORZ

DİSK Kocaeli Şubesi, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda yaşanan ekonomik krize isyan ederek; “Artık yeter geçinmek istiyoruz” dedi

25 Kasım 2021 Saat: 17:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 215 kez okunmuştur

İŞÇİLER GEÇİNEMİYORZ
İŞÇİLER GEÇİNEMİYORZ

DİSK Kocaeli Şubesi, İzmit Sabri Yalım Parkı’nda ‘Geçinemiyoruz’ başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama CHP Kocaeli Örgütü’de destek verdi. Açıklamayı DİSK Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük okudu.

“ÇALIŞIYORUZ AMA GEÇİNEMİYORUZ”

Açıklamayı DİSK Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük okuduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı; “İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. Biz çalışıyoruz, biz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Patronlardan çok vergi veriyoruz. İş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına geçinemeyenler barınamayanlar adına haykırıyoruz.

“AKLIMIZLA DALGA GEÇMEYİN”

Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün  yoksullaşıyoruz. Üstüne üstlük son günlerde dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi. Ülkeyi yönetenler dövizden size ne diyorlar.  Bizim aklımızla dalga geçmeyin. Biz Türk Lirası kazanıyoruz döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz.

“GARANTİLİ İHALELERİ BİZ ALMADIK”

Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldik onlar kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Peki kim kaybediyor, Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor.  Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna "kurtuluş savaşı” diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türkiye Avrupa'nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor. 

“ŞAHSA AİT BİR MAL DEĞİL”

"Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak" diyorlar. Yok öyle yağma. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Yabancı sermaye için petrol prensleri ve kralları için "kelepir emek kelepir memleket" diye tezgah açanlara direneceğiz.  TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozacağız.

Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir.

•             TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.

•             TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

•             Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere bin lira iyileştirme yapılmalıdır.

•             İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır,

“KARA KIŞI BAHARA ÇEVİRECEĞİZ”

Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Yoksulluğa emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız. Kara kışı işçi işçi baharına çevireceğiz. Üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle direneceğiz. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza. Demokrasinin, hukukun, adaletin egemen olduğu Emeğin Türkiyesi için omuz omuza”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kanal 41 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑