paşa yaşam merkezi masaüstü reklam sağ taraf 1

Sağlık

Kocaeli Tabip Odası, düzenleme istiyor

Korona virüs hastalığıyla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları adına Kocaeli tabip Odası, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları taleplerini yineledi

12 Kasım 2021 Saat: 13:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 271 kez okunmuştur

Kocaeli Tabip Odası, düzenleme istiyor
Kocaeli Tabip Odası, düzenleme istiyor

Kocaeli Tabip Odası, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme, güvenli, sağlıklı çalışma alanları talebiyle açıklama yaptı. İzmit Yuvam Akarca Aile Sağlığı Merkezi önünde yapılan açıklamayı Oda Genel Sekreteri Mehtap Yılmaz Maçkalı okudu. Açıklamaya Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, yönetim kurulu ve sağlık çalışanları katıldı.

"YANLIŞ UYGULAMALARI HAYATIMIZLA ÖDEDİK"

İlk resmi vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den bugüne, 19 ayını geride bıraktığımız Covid-19 pandemisinin yıkıcı etkisini yaşamaya devam ediyoruz. Kuşkusuz geride bıraktığımız bu süreçte pandemiden en çok etkilenen sağlık emekçileri oldu. İktidarın sağlık emekçilerini ve toplumu yok sayan anlayışı nedeniyle önlenebilir bir hastalıktan yüzlerce arkadaşımızı kaybettik. Tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanları uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik ve ödüyoruz.

"SORUNLAR DERİNLEŞTİ"

Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken yapılmadı ve salgın hastanelerde karşılandı. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı. Uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma çalışma alanımız olan sağlık kurumlarının olağanı haline geldi. Pandemi öncesinde de karşı karşıya kaldığımız bu sorunlar salgınla birlikte daha da derinleşti, çalışma koşullarımız daha kötü hale geldi. Sağlık Bakanlığı çalışma alanlarımızda Covid-19’a ilişkin gerekli önlemleri almadı. Havalandırma, filtrasyon, nöbet değişimleri öncesi gerektiğinde dezenfeksiyon, fiziksel mesafe bariyerleri oluşturmak, işyerine güvenli ve mesafeli ulaşımı sağlamak gibi yükümlülükler yerine getirilmedi.

"SALGIN HAZIRLIĞI YAPILMADI"

Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı; bu süreçte ihlal edildi. İş güvenliği, uygun çalışma ortamı, uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı edildi. Özellikle pandeminin ilk aylarında sağlık çalışanları maske, siperlik, gözlük, eldiven, dezenfektan gibi koruyucu materyallere ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadı. Salgının ilerleyen dönemlerinde ise aile sağlığı merkezlerinde, iş sağlığı ve güvenliği gibi birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanları ve işyeri hekimleri yeterli ve nitelikli kişisel koruyucu donanıma (KKD) ulaşım sıkıntısı yaşadı. Türkiye’nin komşu ülkelerinde vakalar ve ölümler hızla artarken Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında salgın hazırlığı yapma gereği duymadı. Vakalar uzunca bir süre gizlendi ve sağlık çalışanları bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı.

"GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ"

Türkiye’de sağlık ortamları sadece sağlık çalışanları için değil, Covid-19 dışı hastalığı olanlar için de riskli alanlar haline getirildi. İstifa, emeklilik, rapor alma, izin, mola haklarının kullanılması genelgelerle resmileştirilerek engellendi. Sağlık reformu adı altında sağlığı piyasalaştıran sistemin mevcut olumsuzlukları pandemi sürecinde net olarak ortaya çıktı. Bunun bedelini ödüyoruz, daha fazla bedel ödemek istemiyoruz; Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarımızda düzenleme yapmaya çağırıyoruz! Tüm sağlıkçılar için güvenli çalışma alanı, hastalarımız için güvenli tanı tedavi ortamlarının oluşturulmasını, önlemlerin gözden geçirilip yeniden düzenlenmesini istiyoruz! Haftalık çalışma sürelerimizin yeniden düzenlenmesini ve azaltılmasını istiyoruz! Şiddete ve hastalıklara karşı güvenli, sağlıklı çalışma ortamı istiyoruz!

"SAĞLIK EMEKÇİLERİ GÖREVİNE BAŞLAMALI"

KHK’larla ihraç edilen güvenlik soruşturması gerekçe edilerek ataması yapılmayan tüm hekimlerin, sağlık emekçilerinin derhal görevlerine başlatılmasını istiyoruz! Birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve sevk zinciri uygulamasına geçilmesini istiyoruz! İşverenler, sağlık çalışanlarına 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre Covid-19’dan korunma, Kişisel Koruyucu Donanım kullanımı, hastalık yönetimi gibi konularda eğitim vermek ve bu eğitimleri her birim değişiminde yenilemek zorundadır. Korunmayla ilgili havalandırmadan iş örgütlenmesine, iş yükünün düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemler de sorumlulukları arasındadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun etkin bir şekilde uygulanmasını istiyoruz!

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kanal 41 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑