paşa yaşam merkezi masaüstü reklam sağ taraf 1

Siyaset

Nazlıgül: “Ünivesite mezunları amelelik yapıyor”

Haftalık olağan basın toplantısında konuşan Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, “Eğitim sistemi o kadar bozuk ki işsiz üniversiteliler asgari ücretle artık beden işçiliği yani amelelik yapmaya başlıyorlar” dedi

9 Ekim 2021 Saat: 15:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 51 kez okunmuştur

Nazlıgül: “Ünivesite mezunları amelelik yapıyor”
Nazlıgül: “Ünivesite mezunları amelelik yapıyor”

Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Mustafa Nazlıgül bugün partisinin il binasında enflasyon ile ilgili basın açıklaması yaptı. Nazlıgül yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bizim ülkemizde 20 yıldır aynı parti iktidarda fakat enflasyondan zincir marketler sorumlu, yüksek faizden bankalar ve faiz lobisi sorumlu dövizin artışından dış güçler sorumlu, işsizlikten sanayi ve tüccar sorumlu, peki iktidara soralım siz neden sorumlusunuz, ülkede iyi bir şeyler olsa da sizi ondan sorumlu yapsak maalesef o da yok. Her şeye yetkili ama sorumsuz bir iktidar. 2023 yılına kadar bu iktidar ile bu enflasyon ile yaşamaya mahkumuz gibi gözüküyor.

“”İKTİDARIN ÇOK  BÜYÜK ALMASI GEREKEN DERSLER VAR”

Enflasyonun iki sebebi vardır: dış etkenler, iç etkenler dediğimizde bunlar dünyadaki olup bitenlerdir. Bu dönemde tüm dünyada enerji fiyatları tavan yapmış durumda, doğalgaz, petrol, elektrik gibi ürünler tüm dünyada fahiş fiyatlara çıktı. Özellikle nakliye ve lojistik fiyatları tüm dünyada artmış durumda. Konteyner fiyatları pandemi öncesi 1800 dolar iken bugün 9000 dolar seviyelerine çıktı. Bu da tüm dünyada taşımacılık fiyatlarının maliyetlerini yukarıya çıkardı. Aslında dış etkenlerden iktidarın çok büyük alması gereken dersler var. Üretim ekonomisinde yaptığı yanlışları ortaya çıkarmıştır bu dış etkenlerden bu kadar kolay etkilenmemiz. Üretimin olmaması tüm tüketim mallarında dışa bağımlı olmamız dünyada yaşanan en küçük hareketlerde bile bizim negatif yönde çok fazla etkilenmemize sebep oluyor.

“VATANDAŞIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMIYOR”

İç etkenlerde ülke içindeki sıkıntılarımızdır. TÜİK’in açıkladığı rakamlardır. TÜİK’e göre yüzde 19,58, eylül ayı gıda enflasyon oranı yüzde 28.79. Açıklanan rakamlar bu. Peki gerçek mi bu rakamlar? Tabi ki değil. Sokak’a çıktığımızda çarşı pazar gezdiğimizde bu rakamların çok aldatıcı olduğu 83 milyon için aşikar ortada. Ülkemizde enflasyon az veya çok hep vardı, dün vardı bugün var büyük ihtimalle yarında olacak. TÜİK geçmiş dönemlerde enflasyon oranlarını doğru açıklardı. Emekli memur çalışan zammı ona göre alırdı. Bugün TÜİK gerçek enflasyon oranlarını sakladığı için yapılan zam enflasyon karşısında vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamamaktadır.

“TENCERELER BOMBOŞ”

Enflasyon oranlarının çok yüksek olması, hayat pahalılığı sadece bizler için geçerli değil. Ben bugün bir siyasetçi olarak değil, bir vatandaş olarak, iki çocuk babası  ev geçindiren bir vatandaş olarak  konuşuyorum. Bu hayat pahalılığını  bu fahiş fiyatları, bu geçim sıkıntısını AKP seçmeni de yaşıyor, MHP seçmeni de Cumhur ittifakı seçmeni de tüm ülke yaşıyor. Sıkıntıları 83 milyon hep beraber çekiyoruz. Kimsenin kimseden farkı yok. Fark yaratmak isteyenler siyasetçiler. Bugünü hazırlayanlar, halkı sıkıntıya mahkum edenler siyasetçilerdir. 20 yıldır uçan ekonomi getiriyoruz deyip, vatandaşa uçan enflasyonu getiren iktidar siyasetçileridir bugünün sorumluları. Ekonomi uçuyor algısına AKP seçmeni dahil artık kimse inanmıyor. Milletin karnı aç ama bu laflara artık tok. Vatandaş özellikle son 7 yıldır her gün daha da fakirleşiyor. Kişi başı milli gelirde 7,700 dolar ile artık Afrika ülkeleri ile yarışıyoruz yani rezalet durumdayız. Fileler dolmuyor. Tencereler bomboş. Rahmetli Demirel’in boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yoktur lafı geliyor akıllara.

“TANZİM  SATIŞLARININ HİÇ BİR FAYDASI OLMADI”

Bizim Demokrat Parti olarak insanımızın temel ihtiyaçlarının baskısından kurtulduğu ve daha fazla refaha ulaştığı büyük bir Türkiye hayalimiz var. Enflasyonun önüne geçmenin yolu depoları basmak, üreticiyi suçlamak, marketlere müfettiş yollamak veya ilave kooperatif marketler açmak ile olmaz. Nitekim daha önce ki dönemde denenen tanzim satışların hiçbir faydası olmadı. Bunu düzeltmenin tek yolu üretime yönelik yanlış politikaları düzeltmekten ve üretimi artırmaktan geçer. Mevcut iktidar kendi çiftçisini desteklemek yerine, yurt dışından ithalat yoluyla yabancı ülke çiftçilerini destekliyor. Bu konuda çok evrensel bir iktidarımız mevcut. Üretimde girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir. Gübre son 12 ayda toplam yüzde 157 arttı. Bu konuda iktidarın herhangi bir planı veya aldığı bir tedbir var mıdır?

“ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ VERİLMELİ”

Genel Başkanımız Sayın Gültekin Uysal’ın her zaman söylediği gibi çiftçiye mazot desteği verilmesi artık kaçınılmaz olmuştur. Akdeniz bölgesinde iktidarın sürekli söylediği ürün tarlada 1 TL, markette 10 TL söylemi fırsatçılıktan değildir. Yanlışı iktidar kendinde aramalıdır. Örneğin tarlada 1 TL olan domatese bakalım Kilosu 1 TL’den beş kilo bir koliye konuyor. Bu koli yani ambalaj maliyeti 8 ile 10 TL arası. Kafadan atmıyorum bu rakamı herkes ulaşabilir bu fiyatlara. 5 kg domates maliyeti birden 15 TL yani kilo fiyatı birden tarlada paketlenince 1 TL den 3 TL’ye çıktı. Akdeniz bölgesinden kamyonlara yüklenip Marmara veya başka bölgelere sevkiyatı mazot maliyeti nakliye maliyeti en az kilo başına 3 TL’de burada biniyor. Daha markete pazara gelmeden 1 TL’lik domates 6 TL oldu. KDV ve kurumlar vergisi oldu mal zaten 8 TL. Buyurun iktidar partisi siyasetçileri sizler pazara tezgah açın bu domatesi tarlada 1 TL’den tezgaha 2 TL’ye getirin.

“ÜLKENİN FABRİKA AYARLARI İLE OYNADINIZ”

Bu yüzden diyoruz çiftçiye mazotu vergisiz verin diye. Hatta tüketiciye gelene kadar nakliyesi dahil vergisiz olmalı. Tarım yapan artmalı ki vatandaş ucuz sebze meyve hububat yesin. Hayvancılık artmalı ki vatandaş ucuz süt ürünü ucuz et ürünü yesin. Dilimizde tüy bitti içi göçün önüne geçilmeli. Köy hayatı teşvik edilmeli diye ama nafile tam tersi.  ‘Biz ne güzeldik benim çiftçim benim köylüm’ diyen rahmetli Demirel döneminde tarım ve hayvancılıkta Avrupa’da kendi kendimize yeten 7 ülkeden biriydik. AKP’li siyasetçiler sizler bu ülkenin fabrika ayarları ile oynadınız. Ayarları reset etme zamanı geldi.

“HUKUK MEZUNU AVUKATLAR KATİPLİK YAPMAYA BAŞLADI”

Köyden kente göçün önüne geçmek için yeni evlenen genç kızlarımıza tarım yapmaları çiftçilik yapmaları koşulu ile 15 sene sigortaları devlet tarafında karşılanıp emekli edilebilir. Bunların denetimi tarım ilçe müdürlükleri ile çok rahat yapılır. Bu ülkenin işsizlik sorunu bitmedi bitmeyecek. İşsizlik rakamları çok yüksek. Bununla beraber işçi arayan işletme fabrika sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. O zaman bu işte bir terslik var. Evet var bu ülkede çok büyük ara eleman sıkıntısı var. Eğitim sistemi o kadar bozuk ki işsiz üniversiteliler asgari ücretle artık beden işçiliği yani amelelik yapmaya başlıyorlar. O kadar çok avukat mezun veriyoruz ki adliyelerde avukat çok katip yok. Artık hukuk mezunu avukatlar 3 bin 500 TL maaş ile kâtiplik yapmaya başlıyorlar” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kanal 41 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑