paşa yaşam merkezi masaüstü reklam sağ taraf 1

Güncel

Seyit Rıza ve arkadaşları Kocaeli’de düzenlenen tören ile anıldı

84 yıl önce idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları Kocaeli’de düzenlenen tören ile anıldı

15 Kasım 2021 Saat: 21:59
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 263 kez okunmuştur

Seyit Rıza ve arkadaşları Kocaeli’de düzenlenen tören ile anıldı
Seyit Rıza ve arkadaşları Kocaeli’de düzenlenen tören ile anıldı

15 Kasım 1937 yılında altı arkadaşı ile birlikte Elazığ Buğday Meydanında asılarak idam edilen Seyid Rıza, Kocaeli’de anıldı. İzmit Belediye iş Hanında bulunan Dersimliler Derneğinde gerçekleşen anma töreni Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik’in ev sahipliğinde yapıldı. Avrupa Birliği Eski Bakanı Ali Haydar Konca, HDP İl Eş Başkanları Mehmet Selim Akboğa ve Leyla Aygün, HDP İzmit İlçe Eş Başkanı Metin Fırat, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Eğitim Sen Kocaeli İl Temsilcisi Suphi Yıldırım, Sağlık Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Murat Harata ve dernek üyeleri katıldı.

“SİSTEME ENTEGRE EDİLMEYE ÇALIŞILDI”

Açıklamayı Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik Gerçekleştirdi. İdamının 84. Yılında Seyit Rıza ve Arkadaşlarını unutmadık diyerek konuşmasına başlayan Ruhi Çelik, “Dün özür dileyenler bugün asılan pankartları söktürdüler. Bu tutarsızlığın şaşırtıcı bir yanı yok. Bunlar eninde sonunda gidecek ve şehitlerimize gereken saygıyı gösterebileceğiz. Türkiye’de hak ihlallerinin en uç noktaya geldiğini görüyoruz. Bir şekilde güçlerimiz birleştirmenin kaçınılmaz olduğu bir noktadayız. Osmanlı’nın bakiyesi üzerine kurulan ulus devletin, tekçi paradigmasına itiraz geliştiren Dersim, 1935 yılında çıkarılan Tunceli Kanunu ile sisteme entegre edilmeye çalışıldı. Tekçi ve mukaddesatçı programa direnç gösteren rıza toplumu Dersim; 1937’den itibaren kanın ve gözyaşının coğrafyasına çevrildi.

“SOYKIRIM UYGULANDI”

Dersim kimliğinin ve kültürünün Dersim toplumu içerisindeki temel aktarımcısı konumundaki, başta Seyid Rıza olmak üzere, halk önderleri hukuksuz bir şekilde yargılanıp, idam edildikten sonra başsız ve çaresiz kalan Dersim halkına karşı, tarihte eşine az rastlanılır bir sürgün, kırım, müsadere ve saldırganlıkla, tartışmasız bir soykırım uygulandı.  1937 yılında, başta Saan Ağa, Alişêr ve Zarife olmak üzere halk önderlerine yönelik yapılan suikastlar ve 15 Kasım idamları, 1938 kırımının adeta yol haritası oldu. Halkımızın Roza Şaê dediği zamanlar yaşandı. Mağaralara sığınan kadın ve çocuklar zehirli gazlarla katledildi, köylerinden toplanan masum insanlar ayırım gözetmeksizin kurşuna dizildi veya uçurumlardan atıldı. Bu uygulamalarla, sadece Dersim'e karşı değil, aynı zamanda tüm insanlığa karşı da suç işlendi” dedi.

“ANMA PROGRAMLARI YASAKLANDI”

Başkan Çelik konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bugün başta bizlere ve bütün demokratik kamuoyuna, insanlığa karşı işlenmiş bu suçun teşhir edilmesini ve bütün insanlık huzurunda lanetlenmesini sağlamak sorumluluğu düşmektedir. Dersim’de gerçekleştirilen soykırımın başlıca sorumlusu, farklılıkları düşman olarak kodlayıp yok etmeye çalışan ırkçı ideolojidir. Onun günümüzdeki devamı ise, aynı uygulamayı 84 yıl sonra bile sürdüren mevcut siyasal iktidardır. Dersim’de, İdamların 84. Yıl anmaları için hazırlanan afişler yırtıldı, anma programları yasaklandı.

“MEZAR YERLERİ BUGÜN BİLE BELLİ DEĞİL”

1937-1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir. 15 Kasım 1937 tarihinde Dersim’in önde gelenleri, seyitleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri bugün dahi belli değildir. Dersim 84 yıldır, yaralarını sarmaya, inkar edilmişliğini aşmaya, eşit yurttaşlık hakkını kazanmaya ve tabi atalarının mezar yerlerini bulmaya çalışıyor. Tarihi hatırlamanın ve katledilenlerin anıları önünde saygıyla eğilmenin; ileriki süreçlerde ülkemizde benzeri kitlesel katliamların engellenmesi, insan haklarına saygılı, kendi iç barışını sağlamış demokratik bir toplumun kurulabilmesi için çok önemli olduğuna inanıyoruz”

Dersimliler tarafından yapılan açıklamada maddeler halinde günümüzde yapılması gerekenler şu şekilse sıralandı:

- Arşivler açılsın, “Dersim” ismi iade edilsin.

- Soykırımdan kaynaklı Dersim halkından özür dilensin.

- Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

- 1937 yılında yapılan mahkeme tutanakları kamuoyu ile paylaşılsın

- İdam edilen Seyid Rıza ve diğer önderlerin mezar yerleri açıklansın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kanal 41 Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑